Connect with us

E-Okul’a Giremiyorum Sorununun Çözüm Önerileri 2019

Eğitim

E-Okul’a Giremiyorum Sorununun Çözüm Önerileri 2019

E-Okul’a Giremiyorum Sorununun Çözüm Önerileri 2019

E-Okul kullanım özellikleri iki farklı modüle göre değişmektedir. E-Okul sistemini oluşturan modüller E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi şeklindedir. E-Okul kullanım özellikleri, kullanılan sisteme ve sistemi kullanan kullanıcının yetkilerine göre aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

e-Okul sistemine giriş aşamasında veliler, öğrenciler, öğretmenler veya okul yöneticileri bazı durumlarda problemlerle karşılaşabilmektedir. Yaşanan bu problemler sonucunda bazı kullanıcı şikayetleri oluşabilmektedir. Bu şikayetler dile getirilirken aşağıdaki şekilde ifadeler kullanılabilmektedir:

 • “e-Okul giremiyorum”
 • “e-Okul’a giriş yapamıyorum”
 • “e-Okul giriş sorunu”
 • vb.

E-Okul Giriş Sorunlarının Kaynağı

e-Okul sistemine giriş esnasında karşılaşılan sorunların pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Bunlar sistemle alakalı olabileceği gibi kullanıcı bilgisayarı veya bizzat kullanıcıyla alakalı sebepler de olabilir. E-Okul giriş sorunlarına yönelik olarak aşağıdaki gibi sebeplerden söz edebilmek mümkündür:

 • Özellikle dönem sonlarında yoğun kullanıcı trafiği nedeniyle veya yoğun veri girişi nedeniyle sunuculara bağlanma problemi yaşanabilmektedir. Burada altyapısal ve donanımsal sınırlamalar sebebiyle sistem yavaş çalışabilmekte veya kilitlenebilmektedir. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından bu sorunlar bilinmekte ve geliştirme çalışmaları yapılmakta olsa da kullanıcıların sabırlı davranmaları ve tekrar tekrar bağlantı girişimlerinde bulunmaları gerekmektedir.
 • E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi veya E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi girişlerinde kullanıcılardan bazı alanlara birtakım veriler girmeleri istenmektedir. Bu veriler güvenlik rakamları, TC Kimlik No, Okul Numarası, Kullanıcı Adı, Şifre veya birtakım kimlik bilgileri olabilmektedir. Bu veri girişlerinde doğru bilginin giriliyor olması gerekmektedir. Özellikle sistemleri yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar yanlış bilgi girebilmektedir. Bu noktada dikkatli olunması önem arz etmektedir.

e okul

E-Okul Giriş Problemleri İçin Çözüm Önerileri

Zaman zaman da olsa e-Okul sistemleri için giriş aşamalarında yaşayabileceğiniz sorunlara karşı aşağıda belirtilen çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

 • Trafik yoğunluğu sebebiyle sunucuların zorlanması durumu söz konusu ise F5 tuşuna basarak veya tarayıcınızın Yenile butonunu kullanarak sayfayı yeniden yükleyiniz. Kaydetmediğiniz veriler için silinme ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.
 • Tarayıcı olarak Internet Explorer kullanmak bazı durumlarda faydalı olabilir. Problem yaşadığınız durumlarda e-okul girişini bir de Internet Explorer kullanarak deneyin.
 • Sisteme girerken hata mesajı alıyorsanız güvenlik rakamı veya diğer verileri doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • Klavyenizde CAPS LOCK veya NUM LOCK tuşlarının aktif olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kimlik bilgilerine dair sorular için emin olmadığınız kısımlar için öğrenci kimliğine bakarak istenen veriyi giriniz.

Bu önerilerin geçerli olmadığı durumlar için http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2012/basinmus/mebim.php adresine giderek e-Okul sisteminin idaresini yürüten MEB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Veliler ve Öğrenciler İçin E-Okul Kullanım Özellikleri

Veliler ve öğrenciler e-okul sisteminde sadece gözlem yetkisine sahiptir. Veri girişi yapamazlar. Veliler ve öğrenciler E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden e-okul’a ulaşabilirler. Sisteme erişim ile birlikte veliler ve öğrencilerin yapabileceği işlemler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Okul yöneticileri ya da öğretmenler tarafından iletilmek istenen duyurular gözlemlenebilir.
 • Ders programı, ders başlangıç ve bitiş saatleri, derslere giren öğretmen bilgileri haftalık ders programı gözlemlenebilir.
 • Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlıklar görülebilir.
 • Öğrencinin okulda aldığı sınav, proje ve performans belirlemeye yönelik çalışmalarla ilgili puanlar görülebilir.
 • Öğrencinin hangi dersten ne zaman sınav olacağı ve projesini teslim edeceği tarihler görülebilir.

Öğretmenler ve Okul Yöneticileri İçin E-Okul Kullanım Özellikleri

Öğretmenler ve okul yöneticileri e-okul sisteminde veri girişi yetkisine sahiptirler. Yetki seviyelerine göre okullara ilişkin, öğretmenlere ilişkin ve öğrencilere ilişkin veriler E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi modülü üzerinden sisteme girilmektedir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içerisinde iki adet modül bulunmaktadır. Bunlar Kurum İşlemleri Modülü ve Öğrenci İşlemleri Modülü şeklindedir. Bu modüller içerisinde yapılabilecek işlemler genel olarak aşağıdaki gibidir.

1. Kurum İşlemleri Modülü: Kurum İşlemleri Modülü okul, okul yöneticileri ve öğretmen bilgilerinin girşinin yapıldığı ve kullanıcı yetkilerinin düzenlendiği alandır. Bu alanda aynı zamanda öğrencilerin sistemsel kaydı da yapılmaktadır. Öğrenci resimleri bu modül içerisinden yüklenir.

2. Öğrenci İşlemleri Modülü: Öğrenci İşlemleri Modülü içerisinde öğrencilere ilişkin ayrıntı bilgilerin giriş yapılır. Bu bilgileri içerisinde öğrencinin nüfus kayıt verileri ve demografik bilgileri yer alır. Öğrencinin aktiflik ve pasiflik işlemleri de bu modül altından gerçekleştirilir.

E-Okul mobil uygulaması var mıdır?

E-Okul sistemi için telefon veya tablet cihazlara indirilebilecek resmi bir mobil uygulama veya aplikasyon bulunmamaktadır. Bazı kişiler veya kurumlar Android veya iOS olarak mobil e-okul uygulaması yazmış olabilirler ancak bu uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veya resmi olarak yetkilendirilmiş bir kurum veya kişi tarafından yazılmamıştır.

Mobil cihazlar için resmi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilmiş 2 tip hizmet bulunmaktadır. Bunlar E-Okul Mobil Bilgilendirme Servisi ve Mobil Uyumlu E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi hizmetleridir.

E-Okul Mobil Bilgilendirme Servisi

Bu hizmet SMS aracılığıyla ve belirli periyotlarda velilere öğrencileri hakkında mesaj gönderilmesi hizmetidir. E-Okul Mobil Bilgilendirme Servisi hakkında daha fazla bilgi almak meb’in sitesini ziyaret ediniz.

Mobil Uyumlu E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi hizmetine mobil cihazlardan eriştiğinizde tarayıcı ekranı otomatik olarak mobil arayüze yönlendirilmektedir. Bu sayede site görünümü olarak mobil ortam için özel hazırlanmış şekilde e-okul menüleri ve bilgileri gözlemlenebilmektedir.

Continue Reading
You may also like...

bla bla bla

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top