Connect with us

Gerçek Kul Hakkı Yeme Olayı

Yaşanmış Hikayeler

Gerçek Kul Hakkı Yeme Olayı

Gerçek Kul Hakkı Yeme Olayı

Merhaba Arkadaşlar, bu olay tamamen yaşanmış gerçek bir hikayedir. Başımızdan ne yazık ki böyle bir olay geçti. Kısaca olaya giriyorum.

Bizler Köyden 80’li yıllarda İstanbul’a göç etmiş insanlarız. İstanbul’a geldiğimizde babam biraz fazla çocuğa birden bakıyor , herşeyimizi almaya çabalıyor. 

Babamın ismi Enver , köyde Mehmet Emin derler babama. Babam namazında niyazında bir insandır , kimseye zararı olmaz ( babam diye demiyorum , bir tokat bile atmadı babam 7 çocuğuna). Babam saf, temiz kalpli , şevkatli ve merhametli bir insandır kısaca. Neyse olayımıza dönelim. O zamanlar kiraya çıkmışız hatırlıyorum Beykoz Mezbaha Sokağında büyüdük. O zamanlar Şaban Amca’nın evinde kiradayız , ondan önce de bir evde duruyormuşuz. Yengem Havva nın yüzünden o evi babamlar satmış. Sonra kiraya çıkmışız , öyle devam ediyormuşuz. Gel zaman git zaman benim halam var bir tane Meliha isminde. Meliha, hemşire mesleğini yapıyor şu anda , Danimarka’da oturuyor varlıklı bir aileleri var. 90’lı yıllarda bunlar bir ev alıyorlar , evin a’dan z’sinin parasını babam veriyor. Babam o paraları kömür taşıyarak , bahçe temizleyerek toplamış bir insandır. Penceresini bile biz takıyoruz o evin. Herkes rahat bir şekilde oturuyor. Gel zaman git zaman , dedem vefat ediyor , ardından evin huzurunu her zaman bozan babaannem vefat ediyor. Sonra sı ise, Halam eve icraa memuru ve avukat yolluyor evden çıkın diye. Evde 7 günlük çocuk var.. Bu nasıl bir terbiyesizliktir.

Evde 7 günlük çocuk var eve polis ve icraa memuru gönderiliyor.

Kul Hakkı hiçbir zaman kimsede kalmaz. Er ya da geç çıkar. Bunu yapan okumuş , varlıklı bir insan. Kardeşine yapılıyor düşünün. Bu yazı burada kalsın,kardeşin kardeşinin hakkını nasıl yediğini herkes görsün. Sevdiğiniz, saydığınız ve saygı duyduğunuz bir insana küfürler ediyorsunuz ve aşağılıyorsunuz. Çünki kul hakkı yedi. Babanın hakkını yedi. Allah ıslah etsin. Herkes menfaati için yaşıyor bu Dünya’da. Dünya malı Dünya’da kalır..

( Yatarım kalkarım lanet ederim , lanet olsun öyle işe…)

Kul hakkına dair ayet ve Hadisi şerifler

Kul hakkına dair bir Hadisi kudside “Benim huzuruma ne ile gelirseniz gelin affederim ancak kul hakkı ile gelmeyin” buyrulmuştur.Kul hakkına dair bir çok Ayet ve hadisi şerif mevcuttur.

Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla ALLAH arasında perde yoktur.”
(Buharî, Müslim)
“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.”
(Müslim)

Cihan diye birinin başından geçen olaydır.

Continue Reading
You may also like...

bla bla bla

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top