Connect with us

Kötü Aslan ve Akıllı Tavşan Masalı

Kötü Aslan ve Akıllı Tavşan Masalı

Ormana zalim bir aslan musallat olmuş, Kimi görse, bir pençe darbesi ile yere seriyor, herkesi korkutuyormuş. Bu duruma bir çare bulmak için bütün hayvanlar toplanıp bir kara­ra varmışlar. Sonra da aslana gidip; “Yüce efendimiz!” demişler. “Avlanmak için, siz zahmet buyurmayınız. Her gün, kura ile tesbit edeceğimiz birisi, ayağınıza kadar gelir, siz de onu afiyetle yersiniz.”

Bu teklifi aslan da beğenmiş. Artık hayvanlar, korkudan her gün ölüp ölüp dirilmiyor, sıra kime gelirse, o aslana gidiyormuş.

Sonunda kura tavşana çıkmış.

Tavşan, oldukça geç bir vakitte as­lanın huzuruna çıkmış. Aslanın; “Neden geç kaldın?” sorusuna; “Soylu efendim!” demiş, “Sabah erkenden yola çıktım. Ancak bir başka aslan yolumu kesti. Sizi daha fazla bekletmemek için arkadaşımı yanında re­hin bırakarak koşup geldim. Hem o aslan, krallığınızı elinizden alacağını da söyledi. Sonra da orada bulunan bir kuyunun içine girdi.”

Zalim aslan, öfke ve hırsla yerinden kalkmış. Diğer aslanla hesaplaşmak istediğini söyleyip; “Hadi düş önüme de, götür beni o kuyunun bulunduğu yere!” demiş.

Tavşanla aslan sonunda kuyunun bulunduğu yere gelmiş. Zalim as­lan kuyudan aşağı bakmış. Suda gördüğü kendi aksini, başka bir aslan zannetmiş.

Tavşanın; “Gördünüz mü, size nasıl da sert bakıyor!” demesi üzerine, hemen kuyunun içine atlayıvermiş. Derin sulara gömülüp bir daha da çıkamamış.

Böylece bütün hayvanlar bu zalim aslandan kurtulmuş, ormana huzur gelmiş.

Kaynak: nosyfox

Continue Reading
You may also like...

bla bla bla

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top